tresowanie psa w wodzie

Czy wszędzie można tresować swojego psa? Jak wydawać polecenia?

Czy wszędzie można tresować swojego psa? Jak wydawać polecenia?

Młody oraz rozbrykany a także pełen energii pieseczek, nie potrafi długo skupić się na danej rzeczy. Na tresurę psa warto wybrać idealny czas oraz sprzyjające okoliczności. Tresurę należy rozpocząć od zakupu dobrej smyczy dla naszego pieska. Rozciągłość smyczy uzależniona jest od wielkości pieska, ale również naszego wzrostu, tak by dawała swobodę ruchów psu i właścicielowi.

Na początku warto kupić się smycz automatyczną, jaka ma pozwolić na natychmiastowe zareagowanie na nieplanowany ruch naszego czworonoga. Potem należy zakupić obroże, jeśli posiadamy sporego psa to powinniśmy zakupić obrożę łańcuszkową, która dopuści nam większą pieczę nad pieskiem. Musimy pamiętać, że obroża musi być odpowiednia do wielkości i zachowania pieska. Jeżeli już kupiliśmy niezbędne rzeczy, możemy już przystąpić do szkolenia umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy zawsze dbać, aby na starcie uczyć naszego czworonoga chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie psiny na spacerze lecz o parę kroków przed nami jest to drugi etap tresury. Ważne jest by psinie wydawać przejrzyste i proste polecenia, najlepiej mówione zawsze tym samym tonem.

Dodatkowo, każdy przejaw posłuszeństwa należy nagradzać ulubionym smakołykiem. Nie zawsze pierwsza nauka chodzenia na smyczy musi skończyć się sukcesem. Na wstępie, ciężko może być nam skłonić pieska do zwrócenia uwagi czy też wyegzekwowania wyższej koncentracji na określone polecenia. Jeśli na spacerze piesek zbyt ciągnie i próbuje wybiegać już na kilka kroków przed posiadacza, należy go odciągnąć lekko do tyłu, sugerując tymże samym, że oczekujemy tempa równego naszemu. Jeśli natomiast nasz piesek chodzi zbyt powoli, musimy lekko go podciągnąć do przodu lub zachęćmy krótkim lecz wspólnym biegnięciem. Jeśli jednak uda się psu podołać naszym oczekiwaniom i poprawnie wypełnić polecenia, koniecznie doceńmy go ulubionym przysmakiem.

Wyszkolenie naszego psiny chodzenia na smyczy nie tylko podczas pierwszych spacerów, ale także nauka podstawowych komend nie musi być trudne. Trzeba tylko nieustępliwości, a przede wszystkim cykliczności. Wówczas dopiero zamierzony efekt własnej tresury jest prostszy do uzyskania.