karmienie psa - owczarek niemiecki

Jak żywić swojego psa i jaką karmę dla psa kupić?

Jak żywić swojego psa i jaką karmę dla psa kupić?

Liczba posiłków, które powinno się podawać pieskowi domowemu jest uzależniona od jego wieku i rasy. Dwukrotnie, lub trzykrotnie w przeciągu dnia należy żywić szczeniaki. Jest to niezbędne ze względu na to, iż małe psy w momencie wzrostu posiadają wyższe zapotrzebowanie na białko i biopierwiastki zawarte w pożywieniu. przy czym mają niewielkie żołądki. Pieski dojrzałe można żywić tylko raz dziennie, należy tymczasem zadbać o wartości kaloryczne takiego pokarmu. Odmiennie należy odżywiać czworonogi niezwykle wielkie oraz wielkich ras. Potrzebują one co najmniej dwóch posiłków w czasie dnia.

Jak żywić psiny?

Powodem tak niskiej liczby posiłków, jakie należy dawać czworonogowi, jest ich pierwotny, odziedziczony po przodkach sposób jedzenia. Czworonóg wywodzi się od wilka. Te stworzenia polują w grupach, uśmiercając zwierzęta dużo wyższe od nich. Niemożliwym byłoby zrobienie tego poprzez zaledwie jednego z nich. Efektem współpracy jest wielki posiłek, którym potrafi najeść się cała wataha.

Każdorazowe polowanie oznacza zatem ogromną działkę mięcha dla każdego osobnika. Stanowi ona zasoby odpowiednie aż do kolejnego polowania. Jednak moment następnej okazji do posiłku jest nieznaną. Właśnie dlatego wilki zmuszone były na wyrobienie schematu, który pozwoli im jeść nieczęsto, a równocześnie suto.
Psiny posiadają właśnie ten sam mechanizm jedzenia. Automatycznie zjadają więc o wiele więcej, aniżeli muszą do pozbycia się uczucia głodu. Dlatego też można obserwować, iż domowe psiny zjadają całą, albo prawie pełną miskę żywności na raz. Instynktownie wręcz pochłaniają tyle, ile tylko potrafią, aby stworzyć zapasy. Wrodzony psi odruch łowczy sprawia, iż te zwierzęta nierzadko się przejadają. Należy więc przystosować system karmienia czworonoga w taki sposób, żeby uniknąć przekarmienia zwierzęcia i narażenia go na częste choroby.

Jak często karmić pieska?

Psom domowym zaleca się dostarczać jedzenie wyłącznie raz dziennie. W pełni zaspokoi to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy natomiast działać inaczej jeżeli pupilem jest pies rasy dużej. Te zwierzęta wymagają rozdzielenia pokarmu na choć dwie porcje. Mają one duże organizmy, a więc zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest spore. Takie psy nie posiadają jednak na tyle dużych żołądków, by były w stanie pomieścić przydatne im wielkości pożywienia.

Jeśli chodzi o najbardziej odpowiednie żywienie psów dużych, to najświetniejszym środkiem będzie udzielanie im żywności suchej. Ważne jest jednak to, aby kupować profesjonalną żywność dedykowaną dla czworonogów tejże rasy. Jest ona stworzona w taki sposób, aby w jak najmniejszej liczbie karmy ujęte było potencjalnie jak najwięcej ważnych elementów spożywczych. Powoduje to, iż pieski ras wielkich mogą być odżywiane rzadziej, przy czym nie obciążają układu pokarmowego zbyt dużą ilością pożywienia.