Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym pupilem. Z uwagi na swoje nieduże rozmiary może być dobrą opcją dla tych z nas, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymogów, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzęciem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zapewnić śwince ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego ważna jest powierzchnia dna klatki. Spód klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić klatkę o większym rozmiarze, w szczególności gdy zamierzamy trzymać tam więcej zwierząt.Ważnym jest, by pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, ponieważ może to grozić zaklinowaniem się świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze nadają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą oraz wylatują z klatki. Inną możliwością może być granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, jednak jest nieco twardawy w stosunku do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi łatwo zadbać o porządek w klatce, natomiast ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby umilić mieszkanie swojej świnki morskiej warto ulokować w niej niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuła się bezpieczna, ponieważ będzie mieć kryjówkę, w której będzie mogła schować się na odpoczynek albo uspokoić się, kiedy po raz pierwszy przeniesiemy ją do nowego miejsca.

internetowy sklep zoologiczny https://www.krakvet.pl/